GMB Výstava: LINGUA FRANCA

Diskusia
Bratislava
-

Výstava s názvom LINGUA FRANCA predstavuje medzigeneračný dialóg medzi brazílskymi a slovenskými umelcami, ktorí na pozadí každodenného života vnímavo a poeticky reflektujú svoj prirodzený priestor. Sugestívne diela autoriek a autorov vznikli z potreby vzťahovať sa k svojmu okoliu jednoduchými a subtílnymi gestami. Ich minimálne komunikačné posuny sa konceptuálne rozvetvujú a apelujú na rozmanité sociálne, ekologické, historické, politické, antropologické či filozofické témy.

Brazílsky umelec a aktivista André Komatsu (São Paulo, 1978) a slovenská výtvarníčka a spisovateľka Petra Feriancová (Bratislava, 1977) vytvorili pre tento kontext spoločnú hybridno-muzeografickú inštaláciu, ktorá bude slúžiť ako chrbtica výstavy a stelesnenie LINGUA FRANCA medzi dvoma zdanlivo odlišnými kultúrami. Tiago de Abreu Pinto (Salvador, 1984) je brazílsky spisovateľ a kurátor predstavovanej výstavy. Je rozprávačom príbehu, ktorý sa udial pri jeho vnútorných stretnutiach s umelkyňami a umelcami v odlišnom čase a na rôznych miestach. Sprevádza výstavou a vo fiktívnej podobe návštevníkov sokratovským spôsobom prizýva ku spoločnému rozhovoru, kde môžu všetci zvedavo klásť otázky, odpovedať si alebo hľadať nové významy diel.

Autori*ky: Lenora de Barros, Juraj Bartoš, Peter Bartoš, Anna Daučíková, Ľubomír Ďurček, Petra Feriancová, Marcius Galan, Július Koller, André Komatsu, Maria Noujaim, Leticia Parente, Marco Paulo Rolla, Jana Želibská

Vstupenky

Odporúčané akcie