Masa&Moc

Divadlá
Bratislava
-

Inscenácia na motívy eseje nositeľa Nobelovej ceny Eliasa Canettiho, ktorá bola nominovaná na Cenu Akadémie divadelných tvorcov - divadelná inscenácia sezóny 2018/19.

účinkujú: Táňa Pauhofová, Daniel Fischer, Vladislav Šarišský, Dušan Ambróš, Ladislav Bédi, László Béhr, Dana Droppová, Annamária Janeková, Jakub Janotík, Sandra Lasoková, Alexandra Lukáčová, Sára Polyaková, Kristína Spáčová, Dániel Szebellai, Jakub Švec, Timea Rošková, Erik Žibek

koncept a réžia: Anton Korenči
choreografia: Stanislava Vlčeková
hudba: Vladislav Šarišský
dramaturgická spolupráca: Miro Dacho
architektúra: Ondrej Zachar
kostýmy: Silvia Korenči Zubajová
produkcia: Anna Rumanová, María Magálová

Popis
Prvá (zakladajúca) inscenácia novovzniknutého AntiTeatra na motívy rozsiahlej eseje nositeľa Nobelovej ceny Eliasa Canettiho Masse und Macht (1960), ktorá hovorí o tom, ako jedinec v mase stráca svoje úzkosti a zábrany; ako sa slastne rozplýva v dave. Masa je podľa Canettiho prírodný úkaz, nebezpečný živel a dravý živočích; moc – nástroj jej ovládania. 

Predpoklady
  • a) V čase, keď spoločenský diskurz čoraz ostrejšie rozdeľuje ľudí na tábory, ktoré v sebe obsahujú (a to treba povedať priamo) kryštály proti sebe stojacich vojenských más, je dôležité vytvoriť priestor pre samostatné a kritické myslenie nezávislé na akejkoľvek mase.
  •  b) Prvým, najťažším a najdôležitejším krokom je: vymedziť sa voči sebe samému. Človek sa najprv musí postaviť sám proti sebe (zoči-voči). Aby sa videl. Aby sa mohol spoznať.
  • c) Pretože poznanie a mier sú cieľom tohto procesu.

Cieľ
Cieľom inscenácie je analyzovať fenomén masy a moci do takej miery, že ho v nás paralyzujeme. 
Vstupenky

Odporúčané akcie