Siedmy deň /Petra Fornayová/ + prednáška Roba Švarca : Revolta a telo

Divadlá
Bratislava
-

19,00_ Petra Fornayová  _ SIEDMY DEŇ _ tanečné predstavenie

19,30_ Robo Švarc _ Revolta a telo _ prednáška

Večer sa uskutočňuje v rámci projektu Celoročná činnosť AST, ktorá bola podporená z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia.

_ _ _

Siedmy deň

Koncept, réžia, choreografia, výber textov: Petra Fornayová

Tvorba, interpretácia: Petra Fornayová, Barbora Janáková

Použitá hudba: Martin Burlas_Záznam siedmeho dňa

Výber textov z diela: Platón_Listy / Siedmy list 

Video, strih videomateriálu, zvuk: Ambróz Šulej

Dramaturgia: Peter Šulej

Technická réžia: Jakub Pišek

Za pomoc ďakujeme: Iveta Konýčková, Adam Hanuljak, Žofia Dvořáková

Inscenácia bola vytvorená v rámci projektu Celoročná činnosť AST, ktorú z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Premiéra: 9.11.2024, Košice Tabačka v rámci festivalu Agora

 

Záznam siedmeho dňa skomponoval Martin Burlas ako reakciu na nepriaznivú politickú situáciu v deväťdesiatych rokoch. Platónove texty reagovali na krízu vlády v Syrakúzach v 4. storočí pred n.l. Krízu prežívame opäť, a to nielen politickú. S krízovými situáciami sa vyrovnávame rôzne, niekto bojuje krásou, iný chystá revolúciu. 

Siedmy deň je symbolom pre výdych, opustenie, ukončenie cyklu. Je to hraničný deň, ktorý predznamenáva nový týždeň, napriek pokoju je v ňom však obsiahnuté napätie očakávaného začiatku.

 

Revolta a telo

Autor a lektor prednášky: Robo Švarc

„Je dôležité, že spoločne vystupujeme a zhromažďujeme sa na verejnosti ako telá – ako telesné bytosti, ktoré sme.“ Týmito slovami upozornila Judith Butler na pôsobnosť tela počas Occupy Wall Street v roku 2011. Spoločenské antagonizmy sa v poslednej dobe sťahujú do virtuálnych priestorov sociálnych sietí, čím sa komunikácia stáva čoraz predpokladateľnejšou v súlade s tendenciou entropie, ktorá mieri k „tepelnej smrti“ – k vyrovnaniu všetkých rozdielov pod pláštikom vášnivých hádok, diskusií, polemík, polarizácie. A čo na to telo? Je telo ešte schopné stať sa pomocou svojej extenzie médiom komunikatívnej diferencie, ktorá by sa dokázala pozdvihnúť z nivelizujúcej plochy „konečného vyrovnania všetkých rozdielov“, ktoré je podľa Helmutha Plessnera koncom demokracie? Jazvy, farba, pohyb, vzdor, aktivita, pasivita, natalita, interrupcia, orientácia, pach, vôňa, zvuk, dotyk, vedomie, bezvedomie, intimita, solidarita, dištancia, zhromaždenie. Na niektoré z nich si posvietime.

 

Vstupenky

Odporúčané akcie