10 000 stromov: Zásadný víkend IV

Iné akcie
Bratislava
-

🌳🌴 Nežartujeme, 1. apríla je tu opäť obľúbené podujatie 10 000 stromov: Zásadný víkend! A rýle rozhodne nebudú stáť v kúte. 

 

📍 Kde: Okolie cesty od Slnečníc k Jarovskej Bažantnici 

🗓️ Kedy: 1. apríla od 9:00

🙋‍♀️ Na podujatie „10 000 stromov: Zásadný víkend IV“ je povinná bezplatná registrácia.

 

Sadiť budeme konkrétne okolo spevnenej cesty vedúcej od bytovej zóny Slnečnice smerom k Jarovskej bažantnici. A táto cesta má svoju históriu - je zakreslená už na mape z roku 1873 ako jedna z historických alejí, ktoré viedli k bažantnici a boli súčasťou barokovej krajinnej štruktúry okolia vtedajšieho Pressburgu. Spoločne tu obnovíme historickú alej a vysadíme spolu až 467 drevín!

 

🌴 Čo budeme sadiť?

Palmy to zatiaľ nebudú. Výsadbu budú tvoriť dva rytmicky sa opakujúce druhy drevín: Fraxinus angustifolia – jaseň úzkolistý a Pyrus communis – hruška obyčajná. Novovysadené hrušky tu budú paralelou na zaniknutý historický Birn Wald (Hruškový les), s ktorým bola bažantnica spojená hlavnou alejou v 18. Storočí.

 

🦜 A výsadbu doplnia aj kríky: Ribes nigrum - ríbezľa čierna, Ribes uva-crispa - ríbezľa egrešová, Prunus spinosa - trnka obyčajná, Cornus sanguinea - drieň krvavý, Corylus avelana - lieska obyčajná, Staphylea pinnata - klokoč perovitý. Kríky budú nielen pekné, ale ich plody budú vhodné ako potrava pre drobné spevavce.  

 

🗺️ Ako sa na sadenie dostanete?

🚌 Nasadnite na MHD a vystúpte na zastávke Jasovská. Vedú sem linky 90, 91, 98 a z Jasovskej je to už len pár minút na miesto sadenia.

🏎️ V prípade, že prídete autom, zaparkovať môžete napríklad na niektorých z komerčných parkovísk v okolí neďalekých nákupných zón v Slnečniciach. 

🚴‍♀️ Nakoľko aj samotná alej, ktorú budeme vysádzať je dlhočizná, tak sa na mieste budete môcť pohybovať aj na bicykloch, ktoré zabezpečí Cyklokoalícia 🙂

 

Pri Zásadných víkendoch sa držíme zásady - viac sadenia stromov, viac obnovených zanikajúcich bratislavských biokoridorov. Týmto spôsobom prispievame k zelenšej Bratislave a okrem iného podporujeme biodiverzitu nášho okolia. Do sadenia, tešíme sa na vás!

Vstupenky

Odporúčané akcie