Ako sa dopĺňa spiaci mozog a učenie?

Iné akcie
Bratislava
-

Ľudský mozog je geniálny - dokáže si pamäť veci, ktoré vidíte počas dňa iba veľmi krátku chvíľu, a keď sa Vaše zážitky opakujú, dokáže sa naučiť “pravidlá sveta”. Na tejto prednáške sa pozrieme bližšie na jeden z mnohých procesov, ktoré sú za jeho genialitu spoluzodpovedné: konsolidáciu pamäte. Konsolidácia je proces, ktorým si náš mozog mení krátkodobú pamäť na dlhodobú, mení tým zároveň aj miesto úložiska v mozgu a na dôvažok sa aj učí zákonitosti sveta. Tento proces prebieha počas spánku, o ktorom vieme relatívne málo, čo sťažuje pozíciu vedcov skúmajúcich konsolidáciu pamäte. Na prednáške sa dozviete, čo presne konsolidácia je, ako funguje a hlavne či ju vieme ovplyvniť a modelovať.
 
Po prednáške, v rámci experimentálnej časti, načrieme zo studnice výpočtovej neurovedy. Ukážeme a spustíme si jednoduchý model neurónu (tzv. Izhikevich model), ktorý v závislosti od parametrov pracuje v minimálne 20 rôznych dynamických režimoch a krásne ilustruje komplexnosť mozgu.
 Výhoda bude, ak budete mať so sebou notebook (iba pre experimentálnu časť).
 
O mne:
Nikola Jajcay je pôvodom fyzik, momentálne neurovedec so záujmom o modelovanie mozgu, komplexné systémy a Bayesovský svetonázor. Pracuje ako postdoc na Technickej Univerzite v Berlíne v skupine prof. Klausa Obermayera, kde sa venujú modelom spiaceho mozgu a jeho perturbáciam.
Vstupenky

Odporúčané akcie