Prednáška: „My, čo sme trávou vesmíru“ Štyri úvahy o astronómii ako zrkadle environmentálnej filozofie

Iné akcie
Bratislava
-

💬 Zámerom prednášky Lukáša Likavčana je uviesť publikum do základnej myšlienky, ktorá motivuje jeho prácu ako filozofa, a ktorá sa pohybuje na pomedzí astronómie a environmentálnych otázok: pozemská ekológia je žánrom aplikovanej astronómie.

 

🟨 Hoci sa to na prvý pohľad zdá nepravdepodobné, bez mimozemského pohľadu nemôžeme porozumieť našim pozemským problémom, a bez medziplanetárneho výskumu bude pochopenie našej vlastnej planéty navždy nedostatočné.
V nadväznosti na svoju knihu Úvod do komparatívnej planetológie (anglicky 2019, česky 2023), Lukáš Likavčan v priebehu prednášky predstaví štyri vzájomne previazané úvahy o vzťahu astronómie a ekológie. Prvá úvaha sa bude venovať etickým otázkam, ktoré sprevádzajú robotické misie plánované za účelom získavania vzoriek z nebeských telies. 
🟨 Druhá úvaha sa zameria na hľadanie mimozemskej inteligencie (SETI) a ekologické dôsledky niektorých riešení Fermiho paradoxu. Tretia úvaha predstaví rolu dizajnu vesmírnych skafandrov pre budúcnosť klimatickej adaptácie, a štvrtá sa napokon zameria na estetickú dimenziu niektorých metód astronomického pozorovania (hlavne skúmania exoplanét a tmavej hmoty), ktoré predstavujú spôsoby kultivácie „umenia vnímavosti“.

 

🟨 LUKÁŠ LIKAVČAN je filozof. Odborne sa venuje filozofii nových technológií, environmentálnej filozofii, a filozofii astronómie. V súčasnosti pôsobí ako výskumník v rámci think-tanku Antikythera pri Berggruen Institute v Los Angeles, a v Centre pre umelú inteligenciu a kultúru na NYU Shanghai. Na UAL Central Saint Martins v Londýne je spolu-iniciátorom výskumno-vzdelávacieho projektu Earthsuits, a svoje konzultačné služby ponúka súkromným firmám aj verejným inštitúciám, ako napríklad Waag Futurelab v Amsterdame. 
🟨 Likavčan pravidelne spolupracuje s profesionálmi a profesionálkami z oblasti dizajnu a umenia, a svoj medziodborový výskum už v minulosti predstavil v CERN Arts, KW Berlin, Tallin Kunsthall, Sonic Acts, Transmediale, Benátskom bienále či Viedenskom bienále, a tiež na univerzitách ako Cambridge University, Goldsmiths, Tokyo Tech, University of Pennsylvania, Peking University, Design Academy Eindhoven alebo Die Angewandte. Viac na likavcan.com.

 

🟨 Prednáška: „My, čo sme trávou vesmíru“ Štyri úvahy o astronómii ako zrkadle environmentálnej filozofie
🕐 14. 5. o 18.00
🏛️ Mirbachov palác
Vstup zadarmo. 

Prednáška tematicky nadväzuje na výstavu Natálie Trejbalovej Never Ground, aktuálne prezentovanú v Pálffyho paláci Galérie mesta Bratislavy. 

Vstupenky

Odporúčané akcie