Prednáška: Vladimíra Büngerová Ponechať, presunúť, odstrániť. Kauza zničených umeleckých diel v Bratislave počas normalizácie

Iné akcie
Bratislava
-

V polovici sedemdesiatych rokov 20. storočia odborno-politická komisia počas previerky vyriekla ortieľ nad deväťdesiatimi kontrolovanými umeleckými dielami, zväčša sochami na sídliskách a vo verejných priestoroch v Bratislave, tromi jednoduchými slovami „ponechať, presunúť, odstrániť“. Prednáška objasní procesy, dôvody, jednotlivé diela i aktérov tohto negatívneho príbehu dejín slovenského výtvarného umenia, ktorý poznačil osudy viacerých umelcov a z histórie nenávratne vymazal významné umelecké diela.

 

Masívna obrazoborecká akcia počas komunistického režimu zlikvidovala politicky „nevhodné“ umenie so zámerom očistiť verejný priestor Bratislavy ako príkladného hlavného mesta socialistického umenia a kultúry. Na podnet riadiacich orgánov zničili dvadsaťsedem diel, napríklad Rudolfa Uhra, Jozefa Jankoviča, Štefana Belohradského, Pavla Tótha, Tibora Kaveckého, Andreja Rudavského, Milana Laluhu.

 

VLADIMÍRA BÜNGEROVÁ je absolventkou štúdia dejín umenia a kultúry Trnavskej univerzity v Trnave. Od roku 2007 pôsobí v Slovenskej národnej galérii v Bratislave, aktuálne ako kurátorka zbierok moderného a súčasného umenia SNG. Vo svojej práci sa venuje predovšetkým výskumu dejín moderného a súčasného sochárstva v bývalom Československu, a skúma viaceré témy: gender studies, inštitucionálna kritika, historická rekonštrukcia a súčasná reflexia výstav a výstavnej praxe v druhej polovici 20. storočia, začiatky moderného umeleckého vzdelávania v medzivojnovom období a vývin modernej keramiky, umenie vo verejnom priestore. Od 2013 je členkou Slovenskej sekcie AICA.

Vstupenky

Odporúčané akcie