Workshop: Pamäť a koncentrácia / Košice
Pozývame vás na interaktívny workshop venovaný pamäti a schopnosti koncentrácie.Workshop sa bude ven
Košice
V SNG veríme, že každé umenie a kultúra sa rodí v slobode, preto prinášame ďalší z mnohých kurátorsko-vzdelávacích projektov, ktorý cez spájanie dejín umenia s prítomnosťou rozširuje naše poznanie, vnímavosť a pochopenie.
Intervencie v podobe zahalenia vybraných diel v dlhodobých expozíciách SNG uvidíte od 14. septembra do 28. novembra 2024. Na kurátorské prednášky a komentované prehliadky sa môžete tešiť v priebehu októbra a novembra.
Projekt žánrovo a tematicky nadväzuje na niektoré minulé aktivity SNG, ako napríklad „umenovednú výpravu“ Akcia ZET či ČAS-OPIS 1989.
Program:
17. 10. Dušan Buran: Ikonoklazmus
1. poschodie, sála I, 18:00
Umenie nikdy nebolo iba nevinnou dekoráciou, zvlášť to platí pre sakrálne umenie. Čím viac je však naplnené významom, tam silnejšie sú aj hlasy jeho kritikov. V extrémnych prípadoch ide o jeho podstatu a prichádza aj jeho ničenie. Od tzv. Byzanstkého obrazoborectva (8./9. stor.) poznáme hneď niekoľko vĺn ikonoklazmu. Kurátorská prednáška Dušana Burana stručne zhrnie ich dôvody, ale i dôsledky pre dejiny umenia.
Vstupné 8/4 eur
31. 10. Alexandra Kusá: Entartete Kunst/Zvrhlé umenie v dobovom kontexte
Kinosála SNG, 18:00
V dnešnej dobe sme si zvykli používať silné termíny z minulosti, aj preto sme do nášho cyklu zaradili prednášku o autentickom Entartete Kunst -- Zvrhlom umení. Je to termín, ktorý sa „vymyslel“ a používal v nacistickom Nemecku od polovice tridsiatych rokov vo vzťahu k modernému umeniu. Na jednej strane ide o vzťah moci k modernému umeniu no zároveň je to výstižná lekcia o spojení politiky a umenia. Prednáška bude zameraná primárne na výtvarné umenie a jeho dobový kontext. Kto a ako umenie definoval, ako sa identifikovalo, ako sa s ním narábalo a čo bolo naopak prezentované ako správne a pozitívne umenie. V závere prednášky sa nebude dať vyhnúť aktualizačným momentom – politickým zásahom do umenia.
Vstupné 8/4 eur
14. 11. Sloboda trvá. Vladimíra Büngerová: Zakázané výstavy
Átrium 2. poschodie, sála IV, 18:00
Prednáška prostredníctvom vybraných príbehov výstav a umeleckých diel priblíži metódy uplatňovania zákazov a cenzúry výtvarného umenia počas totality v socialistickom Československu. Dozviete sa o praktikách moci a jej straníckeho aparátu, o zvláštnostiach a historických premenách v jednotlivých dekádach od 50. do 80. rokov 20. storočia.
Vstupné 8/4 eur
17. 11. Siesta v galérii špeciál: Sloboda trvá. Cenzúra, propaganda a umenie
Vodné kasárne prízemie, 16:00
Pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie vás galerijná pedagogička Barbora Tribulová prevedie vybranými zahalenými aj nezahalenými dielami v galérii a priblíži stratégie, akými umelecké diela či kurátorská prax vedia komunikovať tému slobody a demokracie.
Kapacita priestoru je obmedzená, účasť na programe je možná iba do vypredania lístkov.
Vstup voľný
24. 11. Rodinná nedeľa: Prebudiť záujem
Vodné kasárne, Ateliér 1
Keď navštívite Slovenskú národnú galériu, narazíte na zahalené diela, ktoré môžete vidieť iba v náznakoch. Môžu takto viac pritiahnu našu pozornosť a prebudiť záujem? Niekedy totiž vidíme viac to, čo je sčasti skryté. Ako sa na také diela pozerať? Spoločne preskúmame skryté aj odhalené obrazy, ktoré nám ukážu, že svet okolo nás môžeme vidieť rôzne a zistíme tiež, prečo je sloboda nielen v umení taká dôležitá.
Program je určený pre celú rodinu s deťmi od 6 do 12 rokov. Cena zahŕňa odborné vedenie, výtvarný materiál a občerstvenie. Spoločne navštívime aktuálne výstavy či iné zaujímavé priestory, ktoré spoznávame cez tvorivé úlohy, v ateliéri rozoberanú tému približujeme prostredníctvom výtvarných zadaní a vlastnej tvorby. Obe časti programu vyžadujú aktívnu účasť rodičov či iných sprevádzajúcich osôb, preto je potrebné, aby boli na programe počas celého trvania. Príďte si užiť spoločne strávený pohodový čas objavovaním, hrou a výtvarným experimentovaním v podnetnom prostredí galérie!
Vstupné 15 eur/ rodina
28. 11. Sloboda trvá. Cenzúra, propaganda a umenie po roku 1989
Átrium 2. poschodie, sála IV, 18:00
35. výročie Nežnej revolúcie je príležitosťou s odstupom preskúmať intenzívne obdobie transformácie umeleckých a galerijných inštitúcií po páde komunistického režimu a v prvých dekádach mladej republiky. V moderovanej diskusii s prizvanými hosťami sa budeme rozprávať o vzťahu umenia a ideológie v rodiacej sa demokracii.
Vstupné 8/4 eur
Partnerom podujatia je Bratislavské kultúrne a informačné stredisko.
Pozývame vás na interaktívny workshop venovaný pamäti a schopnosti koncentrácie.Workshop sa bude ven
Čo hovoríme, keď za nás rozpráva naše telo? Vedeli ste, že častejšie komunikujeme mimikou, ges
petanque a šachový turnajviac info čoskoro
Symboly človeka sprevádzajú oddávna, sú súčasťou jeho každodenného života, hoci si toho nie vždy je