Program v Slovenskej národnej galérii

Kino
Bratislava
-

Expozície

Moderna

od 23. 6. 2023 / 2. poschodie, sála VII / kurátorka: Katarína Bajcurová 

Moderna približuje príbeh slovenského výtvarného umenia prvej polovice 20. storočia. Vybrali sme to najdôležitejšie, čo sa odohralo v našom umení v priebehu rokov 1890/1900 – 1948. Dozviete sa, ako umenie odpovedalo na nové civilizačné výzvy a spoločenské premeny, ako umelci reagovali na svet, v ktorom žili, a akým spôsobom sa tieto skutočnosti premietali do ich diel, menili vizuálnu obraznosť a reč výtvarného umenia. 

Expozíciu ikonických diel, najmä zo zbierok SNG, môžete vnímať ako komplexný zážitkový celok, alebo sa zamerať len na jednotlivé diela. Nájdete tu maľby, sochy, grafiky, kresby, fotografie, ale aj filmy či inštalácie. Jej súčasťou je aj formát tzv. nestálej expozície – vloženej výstavy, ktorá sa bude každoročne obmieňať. 

 

Sakrálne umenie

od 23. 6. 2023 / 2. poschodie, sála VIII / kurátori: Dušan Buran, Katarína Kolbiarz Chmelinová

Umenie malo v minulosti rozličné funkcie, podstatne odlišné od tých dnešných. Jednou z najvýznamnejších bola kultová či náboženská funkcia, ktorá vo vývine vizuálnej kultúry prevažovala po celé storočia. Vďaka tejto expozícii objavíte najvzácnejšie gotické a barokové obrazy a sochy zo zbierky Slovenskej národnej galérie, doplnené o maľby a ikony európskeho umenia 16. – 19. storočia.

Expozíciou vás prevedie niekoľko tém a aspektov, ktoré sa spájajú s náboženským umením, ako PašieSvätá rodina, Ľudová zbožnosť či Originál & kópia, a zastavíte sa aj pri skupine najstarších drevených skulptúr na Slovensku. Hoci SNG vlastní spomedzi verejných inštitúcií asi najbohatší fond sakrálneho umenia, jeho zameranie na kresťanské obrazy a sochy trochu skresľuje celkový pohľad. Preto bude expozícia príležitostne dopĺňaná aj kultovými predmetmi iných veľkých náboženstiev.

 

Monumentálky

Dotvorenie architektúry výtvarnými dielami 

od 11. 12. 2022 / kurátorka: Alexandra Kusá

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či umenie môže byť aj prirodzenou súčasťou interiéru budovy, nie iba výsadou dokonalého sveta výstavnej sály? Zrekonštruované priestory SNG plné čistých línií, bielych vyzývavých plôch a jedinečných zákutí sú kvalitou samou osebe. Dokonalú stenu či biely roh stačí zvýrazniť umeleckým dielom a úplne nový zážitok z priestoru je na svete. 

Na rôzne miesta galérie sme preto umiestnili sochy a diela úžitkového umenia zo zbierok SNG, ktoré vám spríjemnia objavovanie novej budovy. Môžete sa len tak pozerať, nechať sa prekvapiť, ohúriť a presvedčiť sa, že umeniu to spolu s architektúrou svedčí.

 

 

Experimentálne expozície

 

Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov 

od 16. 5. 2019 / Esterházy – vstup z 2. poschodia / kurátorka: Alexandra Kusá 

Knižnica zachováva veľkú zbierku kníh spisovateľa, kritika a satirika Kornela Földváriho a jeho ženy Nade, a zároveň zachytáva jeho zberateľskú vášeň a osobnosť. Vyberte si z vyše 11 000 kníh, ktorými si môžete listovať v príjemnom prostredí určenom na štúdium, relax a kultúrno-spoločenské udalosti. 

 

Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom 

od 16. 5. 2019 / Esterházy – vstup z 2. poschodia / kurátorka: Alexandra Kusá 

Krátka 15-minútová interaktívna projekcia, prepojená so sériou animovaných videí o slovenských výtvarníkoch, je určená deťom so záujmom o históriu umenia, ako aj laickým či poučeným dospelákom. Projekcia rozpráva príbeh umenia spôsobom, ktorý skĺbi poznanie a zábavu a vzbudí u návštevníka túžbu vedieť viac.

Antimúzeum J.K. 

od 15. 9. 2022 / Esterházy – vstup z 2. poschodia / kurátorka: Alexandra Kusá                                                                          

Vďaka ucelenej monografickej expozícii Júliusa Kollera spoznáte osobu a dielo jedného z našich najznámejších konceptuálnych umelcov, ktorých meno dlhodobo rezonuje aj v zahraničí. Expozícia vznikla presťahovaním súkromnej zbierky Kollerových diel z Antimúzea J.K., ktoré doteraz sídlilo na Zámočníckej ulici v Bratislave, do priestorov SNG. Inštaláciu sme doplnili aj o autorove diela z našich zbierok. 

 

Biblioman

Krásna kniha a dizajn knihy zo zbierky Igora Gazdíka 

od 23. 6. 2023 / Esterházy – vstup z 2. poschodia / kurátorka: Viera Kleinová

Kedysi bytová knižnica v paneláku, dnes expozícia v galérii. Niekoľkotisícová knižná zbierka teoretika a historika umenia, knihovníka a bibliofila Igora Gazdíka obsahovala publikácie s umeleckohistorickým zameraním, ale tiež knihy z iných humanitných odborov, beletriu, poéziu, slovenské, české aj cudzojazyčné tituly. Výber z tejto špecializovanej kolekcie v SNG prezentujeme v autorskom redizajne obývačkovej súpravy z normalizačných čias od dizajnérky Sylvie Jokelovej. Môžete sa tu vizuálne potešiť z knižných obálok a frontispicov aj zalistovať knihami v komornom čitateľskom kútiku.

 

Aktuálne výstavy 

 

Prológ

12 farieb reality

11. 12. 2022 – 31. 12. 2023 / rôzne priestory SNG / kurátori: Lucia Gregorová Stach & Dušan Buran 

Prvá úvodná výstava po otvorení zrekonštruovanej SNG vás prevedie jej novými veľkorysými priestormi. V desiatich výstavných situáciách uvidíte diela starého, moderného i súčasného umenia vo vzájomných dialógoch a viac či menej prekvapivých vzťahoch. Cez netradičné spojenia diel z rôznych historických období sa obzriete za akvizíciami galérie za ostatných 30 rokov a zbierky SNG spoznáte v ich celej rozmanitosti. 

 

 

The Time is Now 

29. 6. – 30. 7. 2023 / Nádvorie, 1. a 4. poschodie / kurátorka: Alexandra Tamásová 

Umelec Kristián Németh vytvoril špeciálne pre priestory SNG projekt viažuci sa k postaveniu LGBTI+ ľudí na Slovensku. V troch inštaláciách vizuálne komentuje minulosť, prítomnosť a (vytúženú) budúcnosť, ktorá by mohla byť bližšie, než sa zdá. Site-specific výstavným projektom sa SNG zapája do podujatia Dúhový PRIDE Bratislava.

 

Sprievodný program 

 

13/7 – 25/8                                      Novinka!

Otvorený ateliér 

Každý štvrtok a piatok / 14.00 – 20.00 / 10.00 – 14.00 / SNG – Ateliér na prízemí / vstup voľný  

Vytvorte si kúsok umenia v našom novom Otvorenom ateliéri! Počas leta si môžete prísť vyskúšať rôzne výtvarné techniky, alebo si len oddýchnuť v príjemnom a kreatívnom prostredí – na veku nezáleží. Jednoduché kreatívne zadania s návodmi sú každý týždeň venované inej zaujímavej téme. Ateliér je pre vás otvorený každý štvrtok od 14.00 do 20.00 a piatok od 10.00 do 14.00.

 

20/7

Kurátorský výklad: expozícia Monumentálky

Štvrtok / 18.00 / SNG – Vodné kasárne (stretnutie na prízemí pri pokladni) / vstupné: 8 € / študenti, seniori, ŤZP: 4 € / online vstupenky: www.sng.sk 

Na rôznych miestach zrekonštruovaného areálu Slovenskej národnej galérie nájdete umelecké diela zo zbierok SNG, ktoré sú súčasťou dlhodobého projektu Monumentálky. Vďaka nemu sa môžete stretnúť s umením a dizajnom aj mimo výstavných sál a presvedčiť sa, že umeniu a architektúre to spolu svedčí. Na špeciálnej prechádzke Monumentálkami vás výberom sochárskych diel prevedie Vladimíra Büngerová, kurátorka zbierok moderného a súčasného umenia. Slovenských dizajnérov a dizajnérky si budeme všímať spolu s Vierou Kleinovou, kurátorkou zbierok úžitkového umenia a dizajnu. 

 

17/8

Kurátorský výklad: expozícia Moderna 

Štvrtok / 18.00 / SNG – Vodné kasárne, 2. poschodie / vstupné: 8 € / študenti, seniori, ŤZP: 4 € / online vstupenky: www.sng.sk 

Moderna približuje príbeh slovenského výtvarného umenia prvej polovice 20. storočia − to najdôležitejšie, čo sa odohralo v našom umení v priebehu rokov 1890/1900 – 1948. Nájdete v nej maľby, sochy, grafiky, kresby, fotografie, ale aj filmy či inštalácie. Novú expozíciu ikonických diel vám vo svojom pútavom výklade predstaví jej kurátorka Katarína Bajcurová. 

 

24/8

Kurátorský výklad: expozícia Sakrálne umenie 

Štvrtok / 18.00 / SNG – Vodné kasárne, 2. poschodie / vstupné: 8 € / študenti, seniori, ŤZP: 4 € / online vstupenky: www.sng.sk 

Vďaka tejto expozícii objavíte najvzácnejšie sakrálne gotické a barokové obrazy a sochy zo zbierky Slovenskej národnej galérie, doplnené o maľby a ikony európskeho umenia 16. – 19. storočia. Expozíciou vás prevedie niekoľko tém a aspektov, ktoré sa spájajú s náboženským umením ako Pašie, Svätá rodina, Ľudová zbožnosť či Originál & kópia, a zastavíte sa aj pri skupine najstarších drevených skulptúr na Slovensku. Nenechajte si ujsť pútavý výklad kurátorov novej expozície Dušana Burana a Kataríny Kolbiarz Chmelinovej. 

 

27/7 – 7/9

Diskusie: Plánujeme Bratislavu 

Každý druhý štvrtok / 18.00 / SNG – nádvorie / vstup voľný 

Každý druhý štvrtok v júli a v auguste si môžete prísť na príjemné nádvorie SNG vypočuť rozhovory odborníkov a odborníčok z oblasti architektúry či mestského plánovania. Témy diskusií sa budú týkať budúcnosti nášho mesta a aktuálnych naliehavých otázok spojených s urbanizmom. Prvá diskusia, ktorá sa uskutoční 27. júla, bude na tému zveľaďovania brownfieldov v Bratislave. 

Formát diskusií Plánujeme Bratislavu prináša Metropolitný inštitút Bratislavy, ktorý je koncepčným inštitútom hlavného mesta v oblasti architektúry, mestotvorby, participácie a strategického plánovania.

 

Kino Lumière x SNG

od 21. 3. 2023 / Kinosála SNG – Riečna 1 / každý utorok, sobotu a nedeľu / vstupné: 5 € / vstupenky: www.kino-lumiere.sk 

Už vám nemusí byť smutno za bratislavským kultovým Kinom Lumière! V čase rekonštrukcie jeho priestorov ho od 21. marca 2023 nájdete na istý čas v kinosále Slovenskej národnej galérie na Riečnej ulici v Bratislave. Kino Lumière v SNG premieta tri dni v týždni, a to v utorok, sobotu a nedeľu.

 

Pride mesiac s Kinom Lumière 

V nadväznosti na 13. ročník podujatia Dúhový PRIDE, ktorý sa uskutoční 22. júla na Námestí slobody, patrí celý júl v Bratislave už tradične rozmanitým LGBTI+ podujatiam a aktivitám, ktoré sa realizujú pod hlavičkou PRIDE mesiac. Kino Lumière sa hrdo hlási k podpore LGBTI+ ľudí a PRIDE mesiac je výraznou súčasťou jeho júlového programu.

 

Príbehy umenia

Každý utorok v SNG venujeme cyklu Príbehy umenia a primárne sa zameriame na série o majstrovských dielach velikánov výtvarného umenia, ale taktiež aj na komornejšie a menej známe filmy o filmároch, hercoch a iných umelcoch. 

 

Kompletný program premietaní nájdete na webe SNG a na webe Kina Lumière.

 

Aktuálnu ponuku programov nájdete aj na www.sng.sk, na sociálnych sieťach a v newslettri galérie, na ktorého odber sa môžete prihlásiť na www.sng.sk

Vstupenky

Odporúčané akcie