Biela noc

Koncerty
Bratislava
-

Najväčší a najnavštevovanejší festival súčasného umenia na Slovensku.

Biela noc je prestížny medzinárodný projekt, ktorého cieľom je priblížiť verejnosti súčasné formy umenia ako aj netradičné, nepoznané alebo významné miesta európskych metropol.

Podujatie vzniklo v roku 2002 v Paríži a v roku 2013 ho navštívilo už viac ako dva a pol milióna ľudí. Z Paríža sa rýchlo rozšírilo do ďalších krajín, vrátane miest ako New York, Los Angeles, Chicago, Miami, Santa Monica, Montreal, Toronto, Rím, Tel Aviv, Gaza, Jeruzalem, Madrid, Brusel, Riga, Bukurešť, Amsterdam, Brighton, Turín, Naples, Petrohrad, ale aj Košice a Bratislava.

Na Slovensku mala Biela noc premiéru v Košiciach a po piatich úspešných ročníkoch na východnom Slovensku sa rozšírila do hlavného mesta spájajúc východ a západ krajiny súčasným umením.

Ciele Bielej noci

- podporovať a šíriť súčasné formy umenia

- podnietiť záujem širokej verejnosti o súčasné umenie

- podporiť tvorbu domácich a zahraničných umelcov a vznik nových kvalitných umeleckých diel

- priniesť do Košíc a Bratislavy svetovú umeleckú špičku

- podporiť kultúrny turizmus mesta

- podporiť rozvoj kreatívneho priemyslu v meste

- zviditeľniť netradičné, nepoznané, ale aj významné miesta Košíc a Bratislavy

- spojiť prostredníctvom umenia Košice a Bratislavu so svetovými metropolami, ktoré sú nositeľmi tejto prestížnej značky WHITE NIGHT

- edukovať publikum každej vekovej kategórie

- šíriť interpretáciu umenia pre detského diváka

- podporiť rozvoj dobrovoľníctva a kultúrnej mediácie

- podporiť participačné umelecké a sociálne projekty pre sociálne alebo zdravotne znevýhodnené skupiny ľudí

Priebeh Bielej noci

Biela noc ponúka návštevníkom netradičnú umeleckú prechádzku nočným mestom plnú zážitkov a nových vnemov, ktorá trvá od západu až do východu slnka. Počas jedného výnimočného víkendu sa noc stáva dňom a ulice nočného mesta sa zaplnia ľuďmi a umením. Každý návštevník dostane umeleckú mapku, ktorá ho bude sprevádzať rôznymi umeleckými zastávkami: vizuálne atraktívnymi inštaláciami, koncertmi, filmami, rozličnými divadelnými predstaveniami, tancom, literatúrou, performance… Pestrá ponuka rozličných umeleckých žánrov zaručí každému spoznať najnovšie trendy v rozličných umeleckých disciplínach.

Popri umení návštevníci objavia zaujímavé priestory, ktoré výnimočne prichýlia súčasné formy umenia ako napríklad nádvoria, parky, stanice, mosty, nábrežia, metrá, plavárne, nákupné centrá, parkoviská, súkromné priestory a rôzne ľuďom bežne neprístupné miesta.

Vstupenky

Odporúčané akcie